Założycielami muzeum byli Katarzyna Wesołowska – Karasiewicz i jej małżonek, którzy zainaugurowali je w czerwcu 2013 roku. Ich kolekcja liczy ponad 1000 przedmiotów i stale się powiększa. Najstarsze z nich sięgają XIX wieku. Początkowo muzeum mieściło się w prywatnym mieszkaniu w zabytkowej kamienicy na Bydgoskim Przedmieściu przy ul. Bydgoskiej 40. W 2016 roku przeniosło się do nowej siedziby przy ul. św. Ducha 12.

Ekspozycja W muzeum można podziwiać historyczne zabawki, takie jak: lalki, gry planszowe, klocki, kolejki i książki z bajkami. Wśród nich znajdują się m.in.: jedna z pierwszych lalek Barbie z 1959 roku, teatralne kukiełki z Jawy, autentyczny strój kobiecy z okresu powstania styczniowego oraz klocki kamienne sprzed wojny.

Muzeum pokazuje także starą fotografię, która ukazuje szczęśliwe dzieciństwo z dawnych lat oraz starych bajek na starych projektorach.

Muzeum nie tylko prezentuje stałe wystawy, ale także organizuje warsztaty artystyczne i literackie dla dzieci i młodzieży, które czerpią inspirację z pokazywanej kolekcji[5].”

Samochodzików

Lalek