W trakcie wyjątkowego weekendu majowego na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe występy muzyczne, kolejna edycja Święta Tańca, widowiska, warsztaty oraz uroczystości oficjalne. Wszystkie te wydarzenia, a także wiele innych atrakcji, czeka na mieszkańców oraz turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która trwać będzie od 30 kwietnia do 5 maja 2024 roku, pod hasłem #doświadczkultury!

Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Wtorek, 30 kwietnia

Od godziny 16:00 na Rynku Staromiejskim zapanuje niezwykła atmosfera pełna energii i barw dzięki kolejnej edycji „Święta Tańca”. Na plenerowej scenie zaprezentują swoje umiejętności toruńskie szkoły taneczne, grupy taneczne oraz soliści.

O godzinie 19:00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki odbędzie się występ Urszuli Dudziak & Rodziewicz Quartet.

Środa, 1 maja

Środa w Toruniu to idealna okazja, aby spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół, delektując się wspaniałą atmosferą i kulturalnymi atrakcjami. Już od godziny 12:00 do 17:00 na terenie Zamku Krzyżackiego odbędą się ,,Toruńskie Medievalia”, gdzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach w stylu średniowiecznym.

O godzinie 14:00 serdecznie zapraszamy na wydarzenie „Oda do radości” na Rynku Staromiejskim, gdzie będzie można spróbować wyśmienitego tortu z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. O godzinie 17:00 i 19:00 mieszkańcy Torunia będą mieli okazję posłuchać koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica.

Czwartek, 2 maja

O godzinie 14:00 rozpocznie się przemarsz wojskowy z Skweru im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na Rynek Staromiejski.

W godzinach 14:30-16:30 na Rynku Staromiejskim odbędzie się piknik patriotyczny, którego głównym celem jest stworzenie przyjaznej, rodzinnej atmosfery, gdzie wspólnie będzie śpiewać się pieśni patriotyczne, dzieci będą miały możliwość uczestnictwa w warsztatach patriotycznych, wystąpią zespoły wokalno-taneczne oraz odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów.

Wieczorem, o godzinie 19:00 Rynek Staromiejski stanie się areną wyjątkowego wydarzenia muzycznego. Na Koncercie Orkiestry Wojskowej w Toruniu będzie można usłyszeć wielu utalentowanych solistów.

Piątek, 3 maja

11:45 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku.

O godzinie 13:15 na placu między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim zaplanowano uroczystość wojskową.

Od 17:00, na scenie na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert Macieja Tachera, znakomitego i cenionego przez publiczność artysty. J

Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie koncert „Zaucha Serca Bicie”, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Na scenie zaprezentują się wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.

Sobota, 4 maja

17:00 rozpocznie się koncert Basi Kawy na głównej scenie. Jej wyjątkowy głos, autentyczność oraz skrzypce elektryczne z pięcioma strunami – jedyne takie w Polsce! .

20:00 zaplanowany jest kolejny wyjątkowy koncert – tym razem wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół istnieje od 1997 roku, tworząc awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej Mazowsza.

Niedziela, 5 maja

W godzinach od 19:00 do 20:30 odbędzie się koncert „Nocna Zmiana Bluesa” na głównej scenie.

Codziennie Na Zamku Krzyżackim i w Krzywej Wieży.

Od 1 do 5 maja, malownicze tereny zamku Krzyżackiego oraz wyjątkowa Krzywa Wieża stają się miejscem niezwykłych wydarzeń kulturalnych, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów z daleka. Zamek Krzyżacki otwiera swoje podwoje dla najmłodszych miłośników kultury i historii, oferując wyjątkowe warsztaty.

Od godziny 10:00 do 16:00 dzieci mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które nie tylko uczą, ale także bawią. Pod okiem doświadczonych animatorów, małe dzieci będą miały okazję tworzyć, odkrywać tajemnice zamku oraz zaprzyjaźniać się z historią w sposób pełen radości i kreatywności.

W godzinach 10:00-18:00 każdy może odkryć piękno Zamku Krzyżackiego w zupełnie nowy sposób, korzystając z technologii wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo, na terenie zamku odbędzie się barwny jarmark, gdzie można nabyć unikalne rękodzieła, pamiątki oraz przysmaki lokalnej kuchni.

Z kolei Krzywa Wieża staje się miejscem spotkań miłośników sztuki i wielbicieli dzieł Pabla Picassa. Od godziny 10:00 do 18:00, w Krzywej Wieży, będzie można podziwiać wyjątkową wystawę prac tego słynnego artysty.

Więcej informacji na stronie www.torun.pl oraz na plakacie informacyjnym.